Bieganie stało się bardzo modne głównie dlatego, że sport ten nie wymaga szczególnej infrastruktury, ani dużych nakładów finansowych. Regularne treningi biegowe dają wiele korzyści. Sport ten może jednak mieć także negatywne skutki.

Wady i szkodliwość nieumiejętnego podejścia do biegania to nie mit.

Urazy kończyn dolnych.

Podczas biegania najbardziej narażone na przeciążenie i urazy są kończyny dolne oraz dolny odcinek kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń nóg i tkanek miękkich u początkujących biegaczy są błędy popełniane podczas treningu. Wiele osób zapomina o rozgrzewce oraz korzysta z niewłaściwego obuwia. Bardzo często przeciążeniu ulega kolano, podudzie, stopa czy udo. Nieco rzadziej pojawiają się problemy spowodowane nadmiernym obciążeniem w obrębie stawu skokowego i biodra. Do najpowszechniej diagnozowanych u biegaczy problemów w obrębie układu ruchu należą:

  • zespół bólu rzepkowo-udowego,
  • zespół pasma biodrowo-piszczelowego,
  • uszkodzenia łąkotkowe oraz tendinopatia więzadła rzepki,
  • przeciążenie prostowników stopy, „shin splints”,
  • tendinopatia ścięgna Achillesa,
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Bóle kręgosłupa.

Bardzo ważna nie tylko dla wyników, ale także do komfortu biegu oraz zdrowia biegacza, jest właściwa technika. Osoby zaczynające swoją przygodę z tym sportem, często nie przywiązują do niej wagi, tymczasem pozwala ona zaoszczędzić kręgosłupowi wielu niepotrzebnych obciążeń. Jeśli podczas biegu pięta jako pierwsza dotyka podłoża, ogromne przeciążenia przez staw kolanowy i biodro docierają aż do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Bieganie na śródstopiu znacznie zmniejsza siłę uderzenia.

Hemoliza uderzeniowa

Biegacze długodystansowi narażeni na niedobory żelaza. Na skutek powtarzających się mocnych uderzeń stopy o podłoże dochodzi do fizycznego miażdżenia erytrocytów w naczyniach włosowatych. Powoduje to ich rozpad i uwodnienie hemoglobiny i żelaza. Organizm nie nadąża z odzyskiwaniem tych składników, w rezultacie żelazo w dużej ilości trafia do nerek i jest wydalane zamiast być wchłaniane przez organizm.

Bieganie a odchudzanie.

Najczęstszym i najpoważniejszym błędem, wpływającym na szkodliwość biegania, jest łączenie diet niskokalorycznych z wysoką aktywnością biegową. Efekty diet niskokalorycznych opisałem tutaj https://dietaisport.pl/dieta-niskokaloryczna-czyli-powolna-samodegradacja-i-zzeranie-organizmu-od-srodka/ Zwiększając wysiłek należy zwiększyć także ilość zdrowych kalorii.

Comments are closed.