Czekolada składa się ze zmielonych ziaren kakaowca w różnych proporcjach połączonych z mlekiem i cukrem. To w ziarnie kakaowca tkwi odżywczy sekret czekolady przy czym ważne jest żeby wybierać te które w swoim składzie mają jak najwięcej ziaren kakaowca a jak najmniej cukru. Najzdrowsze są czekolady gorzkie z wysoką zawartością kakaowca sięgającego nawet 90 %, najmniej zdrowe są czekolady mleczne ze słodkimi dodatkami. Pomijam milczeniem tzw czekoladę białą, która czekoladą nie jest.
Ziarno kakaowca to bogactwo różnego typu składników odżywczych mających silny wpływ na nasze zdrowie. Składniki w nim zawarte wspierają zdrowie każdego człowiek bez względu na poziom jego aktywności sportowej, aczkolwiek na efektywność sportowców mają szczególny wpływ. Odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje da poniższe zestawienie składników odżywczych zawartych w ziarnach kakaowca.

Magnez
O zawartości tego składnika w kakao wie nawet dziecko w przedszkolu. Magnez ma wiele funkcji w organizmie min. wspomaga: kości, układ krwionośny, mięśnie (także serce), mózg. Chroni nas przed skutkami stresu, przemęczenia i przetrenowania.

Antyoksydanty
Kakao zawiera ono największą ilość antyoksydantów wśród żywności, więcej niż zielona herbata. Antyoksydanty wiążą wolne rodniki, które deformują DNA powodując różne przypadłości. Szczególnie istotne to jest dla osób uprawiających sport, gdzie następuje duża produkcja wolnych rodników w wyniku zwiększonej przemiany tlenowej.

Żelazo
Żelazo jest składnikiem krwi a dokłądnie hemoglobiny, bez której nie jest możliwy transport tlenu w organizmie. Ziarna kakaowca zwierają ilości wystarczające do realizacji dziennego zapotrzebowania. Żelazo jest częścią hemoglobiny, która łączy się z tlenem i rozprowadza go po organizmie. Brak żelaza powoduje anemię a także upośledzenie wydolności organizmu.

Chrom
Chrom wspomaga regulację stężenie glukozy we krwi. Odpowiada za transport aminokwasów do komórek. Wchodzi w skład enzymów trawiennych. Wspomaga powstawanie kwasów tłuszczowych i zapobiega miażdżycy. Porcja kakao zawiera ilość wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania dziennego.

Anandamid
Jest to neuroprzekaźnik produkowany po wysiłku fizycznym powodując dobre samopoczucie. Kakao jest jedynym pożywieniem roślinnym z jego zawartością.

Teobromina
Jest substancją podobną do kofeiny działającą pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy lecz nie stymuluje ona układu nerwowego.

Inne składniki
Ziarno kakaowca zawiera ponadto kwasy tłuszczowe Omega-6, witaminę C, Fenyloetyloaminę (PEA), mangan, cynk i miedź.

Mając ochotę na czekoladę nie hamujcie się ale wybierajcie tą z największą zawartością kakao a najmniejszą cukru. Poniżej zestawienie zawartości kakao w różnych rodzajach czekolady. jak się możecie domyślać pozostałą zawartość procentową w czekoladzie stanowi cukier i tłuszcz. Ostatnia w zestawieniu czekolada mleczna to tylko 20 – 30 % kakao i aż 50% cukru i 20-30% tłuszczu w większości niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe.

 

Zawartość kakao w czekoladach
  • 70%
    Czekolada gorzka - 70-95%
  • 30%
    Czekolada deserowa - 30-70%
  • 20%
    Czekolada mleczna - 20-30%

Dodaj komentarz